تصاویر منتخب

درباره سایت

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

کتاب معجم احادیث الامام المهدی علیه‌السلام

معرفی کتاب امام زمان(عج)


http://www.harfeakhar.com/_files/userfiles/images/article/mahdi%20bavari/sayer%20mabahes/%D9%85%D8%B9%D8%AC%D9%85%20%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AB%20%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%20%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C.jpg
کتاب معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام از سوی هیئت علمی مؤسسه معارف اسلامی قم - که مرکب از عده‌‏ای از افاضل و فرهیختگان است - با اشراف حجةالاسلام علی کورانی و تحت ریاست آیةاللّه سید عباس مهری جمع‌‏آوری شده و در سال 1412 ق در پنج جلد انتشار یافته است.
این کتاب، تقریباً دارای دو هزار حدیث در موضوعات مختلف و متنوع مربوط به امام زمان‏ علیه‌السلام است. با نگاه به چهارصد منبع قدیم و جدید، مطبوع و مخطوط و سنّی و شیعی گردآوری شده است. در مقدمه کوتاه کتاب شش مطلب یادآوری شده است:
1. ضرورت نگارش کتاب و توضیح آن
2. معرفی مجلدات کتاب
3. ضرورت استفاده از رایانه در علوم حدیث
4. میزان ارزش احادیث مهدویت (که در میان آنها صحیح و ضعیف وجود دارد و این کتاب در مقام قضاوت نیست، بلکه تنها در پی جمع‏آوری است)
5. بیان تفاوت بین نسخه‏های کتب حدیث و شکوه از دست بردن نااهلان در کتاب‏های حدیث
6. روش استفاده از این معجم

بقیه در ادامه مطلب

در مقدمه کتاب آمده است هزار جلد کتاب را بر چهل تن از پژوهشگران توزیع کردیم تا آنچه مربوط به امام مهدی‏ علیه‌السلام است، استخراج کنند و حدود چهل هزار فیش تهیه شد. سپس با تنظیم و تبویب فیش‌‏ها نگارش کتاب آغاز گردید.
نویسندگان محترم درباره هدف خود از تدوین کتاب گفته‌‏اند: «ما می‏‌خواهیم کتابی پدید آوریم که هر بحث کننده در موضوع امام مهدی‏ علیه السلام بی‌‏نیاز از آن نبوده؛ ولی آن کتاب او را از هر کتاب دیگر بی‏‌نیاز کند».


از امتیازات چشم‏‌گیر کتاب این است که نشان می‏‌دهد: شیعه و اهل سنّت هر دو بر ظهور حضرت مهدی‏ علیه‌السلام در آخرالزمان توافق دارند و اختلاف این دو مذهب، در دو چیز است:
1. شیعه حضرت مهدی‏ علیه‌السلام را فرزند امام حسن عسکری‏ علیه‌السلام و از نسل امام حسین‏ علیه‌السلام می‌دانند؛ ولی اهل سنّت حضرت مهدی ‏علیه‌السلام را از نسل امام حسن مجتبی ‏علیه‌السلام می‌‏پندارند،
2. شیعه معتقد است: حضرت مهدی ‏علیه‌السلام در سال 255 ق متولد شده و اکنون در حال غیبت به سر می‌‏برد؛ ولی اهل سنّت می‏‌گویند: آن حضرت هنوز متولد نشده است.
مطالعه معجم احادیث الامام المهدی ‏علیه‌السلام مستندات اهل سنّت را نشان داده و پاسخ آن و نقاط ضعف استدلال آنها را روشن کرده است.
این کتاب روایات بسیاری در بیان اوصاف و نسب و شمایل حضرت مهدی ‏علیه‌السلام نقل کرده که دیگر جایی برای شبهات اهل سنّت باقی نمی‏‌گذارد.
از دیگر ویژگی‌های این کتاب، گستردگی و تنوّع موضوعات آن است. علاوه بر احادیث ائمه دوازده‏‌گانه ‏علیهم‌السلام و احادیث لزوم شناخت امام زمان ‏علیه‌السلام و... روایات مقدمات و اَشْراطُ السَّاعَة، یأجوج و مأجوج، دابةالارض، رجعت و... نیز به صورت مفصل ذکر شده است. احادیث بیان کننده تاریخ آخِرُالزّمان و پیش از ظهور، شخصیت حضرت مهدی‏ علیه‌السلام و شمایل آن حضرت، حرکت و کیفیت ظهور و... از مهم‏ترین موضوعات کتاب است.
شاید مهم‏ترین امتیاز این کتاب تتبع زیاد و استخراج هر حدیث از مصادر مختلف و متنوع است.
منبع: عابدی، احمد، مقاله معرفی انتقادی کتاب معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، مشعل جاوید، صص 351 - 361.

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات