تصاویر منتخب

درباره سایت

بایگانی

نویسندگان

صفحات دیگر

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

اتمام حجت رهبرانقلاب با سینماگران و جشنواره فجر

آیت الله خامنه ای در سالیان گذشته ضمن جلسات متعددی که با جامعه سینمایی و مدیران فرهنگی داشتند بر نکات مختلفی تصریح کردند که مورد غفلت جامعه فرهنگی و رسانه ای ما قرار گرفته است. پایگاه جریان شناسی دیدبان با توجه به اهمیت این نکات قبل از آغاز بزرگترین رویداد هنری سال اقدام به طرح این دغدغه ها و اتمام حجت با سینماگران و جشنواره فجر می کند.

خطر اصلی: قطع ارتباط سینماگران با کتاب های انقلابی و اسلامی 

من توصیه مى‌كنم و واقعاً دوست مى‌دارم شماها بخوانید. من مى‌ترسم این كتابها اصلاً دست شماها نرسد. (۱)
 
عشق مثلثی و مربعی در سینما
اینكه شما نوع برخورد یك زن و مرد را، یك عشق غلط را - این عشقهاى مثلث و مربع را - توى فیلم بیاورید، این مضر است؛ این را كاریش نمیشود كرد. كارى كنیم كه اینها توى فیلمها نیاید. (۲)
 
تحریم جشنواره های خارجی یا شرکت در آن
آنها مصالح فرهنگى‌شان را رعایت مى‌كنند، ما هم باید مصالح فرهنگى خودمان را رعایت كنیم. ما كه از او توقع نداریم كه مصالح ما را رعایت كند؛ ما از خودمان توقع داریم كه مصالح خودمان را رعایت كنیم. بنابراین شما اگر جشنواره هم مى‌روید، آن وقتى بروید و آن‌طورى بروید كه مصالح فرهنگى كشورتان را مراعات بكنید. اگر طورى شد كه او بناست مصالح خودش را علیه مصالح كشور شما رعایت كند، بله، ترجیح با نرفتن است، ترجیح با حضور پیدا نكردن است؛ این چیز روشن و واضحى است. (۳)
 
سینمای دینی تنها نشان دادن نام و نماد دین نیست
هیچ لزومی ندارد که در محاورات سینمایی یا در تئاتر، نام و یا شکلی که نماد دین است، وجود داشته باشد تا حتماً دینی باشد؛ نه. شما می توانید در باب عدالت، رساترین سخن را در هنرهای نمایشی بیاورید. در این صورت به هنر دینی توجّه کرده اید. (۴)
 
معضل به نام "گیشه گرایی" 
کسانی هم که در رشته های هنری سرمایه گذاری می کنند، غالباً وقتی به چیزهایی پایبند هستند، نمی توانند بازده مالی داشته باشند. یقیناً باید به اینها کمک شود؛ اگر کمک نشد، به سمت هر چیزی که بتواند پول را به سمت آنها بیاورد و آنها را تأمین کند - به قول اصحاب سینما، «گیشه گرایی» - می روند، که طبعاً این هم در همه وقت چیز خوبی نیست. گرایش به مسائل جنسی و شهوانی و امثال اینها در سینما، یک مقدار عاملش همین است. می خواهند فیلم جاذبه پیدا کند، لذا یک مشت افرادِ بخصوصی را جمع می کنند. متأسّفانه این عیب بزرگی است که در بسیاری از فیلمهای ما دیده می شود. (۵)
 
انتقاد کنید!
من میگویم شما انتقاد كنید، منتها انتقاد به معناى واقعى كلمه؛ یعنى مبارزه و چالش خیر و شر را نشان بدهید تا معلوم شود كه اگر این نقطه‌ى زشت و مردود در جامعه هست، اما انگیزه‌اى براى رفع آن وجود دارد، جریانى براى نابودى آن وجود دارد. اگر فقر را نشان میدهید، معنایش این نباشد كه در جامعه فقر هست، اما هیچ انگیزه‌اى براى مبارزه‌ى با فقر وجود ندارد. اگر اینجور شد، طبعاً فیلم یأس‌آور میشود؛ فضا را تاریك نشان میدهد و برخلاف واقعیت هم هست. (۶)
 
ضعف در قصه پردازی
یکی از ضعف های اصلی فیلم ها و مجموعه های نمایشی داخل نداشتن قصه خوب است. قوام یک اثر هنری به قصه پردازی مناسب، قوی و جذاب است که باید در این زمینه توجه جدی تری شود. (۷)
 
تقلید از رفتار بازیگران خارجی ممنوع!
از هنرمندان‌ فیلم‌ و سینما می خواهم كه‌ خود را به‌ اجتناب‌ از تقلید رفتار هنرپیشگان‌ غربی‌ مقید كنند و تنها رفتار و فرهنگ‌ ایرانی‌ را الگوی‌ كار هنری‌ خود قرار دهند. (۸)
 
پرهیز از پرداختن سطحی به سینمای معناگرا
سینماى معناگرا؛ خوب كدام معنا شیواتر و عمیق‌تر از احساس فداكارى و ایثار و گذشت یك جوان هجده، نوزده ساله، كه از خانواده‌ى مرفهى بلند مى‌شود مى‌آید اهواز - كه من دیدم از این قبیل جوانها. (۹)
 
فیلمسازی غرب بر اساس پروژه مطالعاتی روی ملت ها
اینها به صورت پروژه‌اى یك ملت را تحت مطالعه قرار میدهند، نقاط ضعفش را پیدا میكنند، از روان‌شناس و جامعه‌شناس و مورخ و هنرمند و اینها استفاده میكنند، راههاى تسلط بر این ملت را پیدا میكنند؛ بعد به فیلمساز، به فلان بنگاه هنرى در هالیوود سفارش میكنند كه بسازد و میسازد. بسیارى از فیلمهائى كه براى ماها و براى كشورهائى نظیر ما میسازند، از این قبیل است. ... سلیقه‌سازى میكنند، فرهنگ‌سازى میكنند؛ بعد از آنكه سلیقه‌ها را عوض كردند، ذائقه‌ها را عوض كردند، آن وقت اگر احتیاج به زر و زور بود، دلارها را وارد میكند، نیروهاى نظامى و ژنرالها را وارد میكنند. این، شیوه‌ى حركت غربى‌هاست؛ باید مراقب بود. (۱۰)
 
حوزه علمیه، سازمان تبلیغات و ... شما برای سینما چه کرده اید؟
آیا در زمینه‌ى انعكاس آن معارف ارزشىِ اسلامى - كه من معتقدم در سینماى ما نشان زیادى از آنها وجود ندارد - به آن سازنده‌ى فیلم، به آن كارگردان و حتّى به آن بازیگر، كارى انجام گرفته و منعكس نشده است؟! من به خودم نگاه مى‌كنم، به حوزه‌ى علمیه‌مان نگاه مى‌كنم و به دستگاههاى مدیریت فرهنگى‌مان نگاه مى‌كنم، مى‌بینم نه، ما در این زمینه كم‌كارى داشته‌ایم. بنابراین به قول معروف گفت:
 
هر بلایى كز آسمان آید       گرچه بر دیگرى قضا باشد
 
 به زمین نارسیده مى‌گویند      خانه‌ى انورى كجا باشد
 
 نمى‌شود رفت سراغ كارگردان و یقه‌ى او را گرفت كه شما چرا؟ خوب، من یك مقدار وزارت ارشاد را، یك مقدار سازمان تبلیغات را، یك مقدار حوزه‌ى علمیه را، یك مقدار آن كسانى كه صاحبان اندیشه‌ى دینى هستند، همین اندیشه‌هاى عرفانى، حكمت متعالیه و این چیزهایى كه آقایان گفتید، اینها را مخاطب قرار مى‌دهم و مى‌گویم شما براى برخوردارى كشور از این هنر فاخر - كه در این جمع هست - چه كرده‌اید؟ «شما» چه كرده‌اید؟ (۱۱)
 
سینماست که کلید پیشرفت است
من مى‌گویم الان كلید دست شماست. من شأن سینما را این مى‌دانم. من مى‌گویم امروز كلید پیشرفت این كشور، به میزان زیادى دست شماست؛ شما مى‌توانید این نسل را یك نسل پیشرونده، امیدوار، پُرشوق، معتقد به خود و معتقد به ارزشهاى اسلامى و ملىِ خود بار بیاورید؛ و همین‌طور مى‌توانید این نسل را شرمنده، پشیمان، زیر سؤال برنده‌ى افتخارات گذشته و زیر سؤال برنده‌ى افتخار انقلاب و دفاع مقدس بار بیاورید. (۱۲)
 
صریح ترین سوال از جامعه سینمایی 
شما سینماگران جنگ، پشت صحنه‌ى جنگ را چقدر تصویر كردید؟ چه شد كه این جنگ شروع شد؟ … خوب، چه شد كه این را وادار كردند كه این حمله را انجام بدهد و او حمله كرد؟ و چگونه به او كمك كردند؟ و كدام كارخانجات به او سلاح شیمیایى فروختند؟ آنهایى كه آن سنگرهاى هشت‌ضلعى و پنج‌ضلعى را درست كردند، چه كسانى بودند؟ كدام كشورها آن هواپیماها را به او دادند؟ آن مأمورین عالى‌رتبه‌ى سیاسى، امنیتى و نظامى‌اى كه از كشورهاى مختلف - از جمله امریكا - به بغداد آمدند و با او و مردان او ملاقات كردند، چه كسانى بودند؟ شما به اینها نپرداختید. اصلاً شخصیت صدام كیست؟ اینها براى قصه‌نویسى جا دارد. (۱۳)
 
چرا فیلم آرگو اینقدر در بوق و کرنا می شود؟!/
روایت رهبری از به حاشیه راندن روایت ایرانی از اشغال سفارت آمریکا 
 
همین خانم ابتكار ... یك كتابى در باب قضیه‌ى سفارت امریكا، به اصطلاح این لانه‌ى جاسوسى نوشتند. خود ایشان جزوِ آن دانشجوهایى بوده كه در آن كار شركت كرده بودند. ایشان دوره‌ى كودكى‌اش را در امریكا گذرانده است؛ مرحوم دكتر ابتكار - كه از دوستان ما بود - سالها در امریكا بوده و این خانم خیلى به زبان مسلط است و نگارش و تكلمش خیلى خوب است. این كتاب را به انگلیسى نوشته و بعد یك نفر آن را به فارسى ترجمه كرده بود. خود ایشان به من گفت، پیش هر ناشر امریكایى كه رفته بود، حاضر نشده بود این كتاب را چاپ كند! در حالى كه آنها اصرار دارند كه مسئله‌ى اشغال سفارت را به عنوان یك زخم التیام نیافتنى، دائماً تكرار كنند. من زمان ریاست جمهورى، سفر سازمان ملل كه رفته بودم، یك مصاحبه‌گر خیلى معروفى آمد و با من یك مصاحبه‌اى كرد كه خیلى هم به صورت گسترده پخش شد. اولین سؤالش این بود كه، شما چرا سفارت را گرفتید؟ گفتم بابا! حالا ما آمده‌ایم سازمان ملل و تو مى‌خواهى با ما مصاحبه كنى؛ اولین سؤال را این قرار مى‌دهى؟! حاضر نیستند رها كنند. از دیدگاه خودشان، آن را به عنوان یك حركت تروریستى و وحشیانه و تلقى مى‌كنند. حالا یك دختر خانمِ دانشجوى روشنفكرى كه نه اُمّل است، نه عقب‌افتاده است، نه تحصیل‌نكرده است، نه سابقه‌ى تروریستى دارد و خودش در آن قضیه بوده، ایشان قضیه را تشریح مى‌كند؛ حاضر نیستند این را چاپ كنند. ببینید مسئله این است. خوب، او ملاحظه‌ى سیاست خودش را مى‌كند. در امریكا این نمایش بى‌سانسورى فقط در مورد آن جاهایى است كه به اصول امریكایى اصطكاك نداشته باشد. آنجایى كه اصطكاك پیدا مى‌كند، چه به اصول امریكایى و چه به مصالح فورى امریكایى - مثل مسئله‌ى جنگ خلیج‌فارس كه زمان بوش پدر انجام گرفت - سانسور وجود دارد؛ خیلى كامل و خیلى رسمى و علنى؛ بدون پرده‌پوشى (۱۴)
 
 
پی نوشت:
۱-  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از كارگردانان سینما و تلویزیون ۱۳۸۵/۰۳/۲۳
۲-  دیدار با دست اندرکاران صداوسیما ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
 
۳-  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از كارگردانان سینما و تلویزیون ۱۳۸۵/۰۳/۲۳
۴-  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اصحاب فرهنگ و هنر ۱۳۸۰/۰۵/۰۱
۵- همان
۶-  بیانات در دیدار هنرمندان و دست‌اندركاران صداوسیما ۱۳۸۹/۰۴/۱۲
۷-  رهبر انقلاب اسلامی در دیدار عوامل تولید سریال حضرت یوسف(ع) ۱۳۸۸/۰۹/۰۹ 
۸-  دیدار رئیس‌ و معاونان‌ سازمان‌ صدا و سیما و مدیران‌ كل‌ این‌ سازمان‌ ۱۳۷۳/۱۲/۲۳
۹- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از كارگردانان سینما و تلویزیون ۱۳۸۵/۰۳/۲۳
۱۰- بیانات در دیدار جوانان استان خراسان شمالى‌ ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
۱۱-  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از كارگردانان سینما و تلویزیون ۱۳۸۵/۰۳/۲۳
۱۲- همان
۱۳- همان
۱۴- همان
منبع: دیدبان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic